Jagodna

Pensjonat Jagodna
ul. Leśna 2
57–320 Polanica-Zdrój
e-mail: info@jagodna.pl
www.jagodna.pl

POLANICA DZISIAJ

Polanica to miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 380-410 m n.p.m. w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Centralną częścią miejscowości jest Park Zdrojowy z Pijalnią, Zakładem Przyrodoleczniczym, Teatrem Zdrojowym i Salą Koncertową. W okresie letnim w Parku Zdrojowym odbywają się efektowne pokazy kolorowej fontanny. W części miasta położonej poza parkiem, wzdłuż rzeki, rozciąga się deptak z licznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami. Układ urbanistyczny miejscowości charakteryzuje się znacznym udziałem terenów zielonych (lasów, ogrodów, parków) w ogólnej powierzchni miasta co bliskie jest idei miasta-ogrodu powstałej pod koniec XIX wieku w Anglii.

www.polanica.pl

KRÓTKA HISTORIA POLANICY

Źródła wód mineralnych w Polanicy stały się sławne w XVI wieku kiedy ich eksploatację rozpoczęli Jezuici. W 1828 właścicielem miejscowości został kłodzki kupiec Józef Gromls, który rozpoczął zagospodarowanie źródeł, zbudował pierwszą pijalnię oraz drewniane łazienki. Dalszy rozwój miejscowości związany był z przejęciem Polanicy przez spółkę "Zarząd Uzdrowiska Polanica", która w roku 1906 zbudowała Dom Zdrojowy
oraz oświetlony elektrycznie Park Zdrojowy. Do roku 1910 zbudowano
w Polanicy 50 nowych pensjonatów, które do dzisiejszego dnia są ozdobą miejscowości i tworzą jej niepowtarzalny charakter. W okresie międzywojennym Polanica była już znanym w Europie kurortem i takim pozostała do dnia dzisiejszego.

tel./fax: +48 74 868 11 31
tel.kom.: +48 509 550 158

  • Panorama Polanicy na starej widokówce
  • Park Zdrojowy na starej widokówce